Mikołajki

Tego roku Mikołaj sprawił wszystkim wspaniały prezent…nie było zajęć dydaktycznych.

W błędzie jest jednak ten, kto sądzi, że tego dnia niczego się nie nauczyliśmy.

Ten dzień  bowiem okazał się być dla nas wyjątkową lekcją…życia.

Wczesnym rankiem, naszą szkołę opanowało  70. Świętych Mikołajów. Taka kumulacja musiała przynieść  coś dobrego. I tak się stało. Wszyscy święci obdarowali się drobnymi podarkami, za które podziękowaniem był szczery i mocny uścisk.  To przedsięwzięcie nauczyło nas, że nawet drobiazg sprawia ogromną przyjemność, jeśli dawany jest
z pozytywnym przesłaniem. Wiemy też, że przytulenie czasem jest warte   więcej niż jakiekolwiek słowa, bo w ten sposób możemy wyrazić naszą sympatię i szacunek do drugiego człowieka.

Wkrótce mieliśmy okazję przekonać się, że  tak naprawdę mamy znacznie więcej szczęścia ,niż nam się czasem wydaje. Mamy  przecież co jeść, gdzie mieszkać, możemy chodzić do szkoły, cieszyć się z obecności  rodziny i przyjaciół. Nie wszyscy mogą mieć aż tyle! Afrykańskie dzieci żyją w skrajnej biedzie i zaniedbaniu. Rzadko chodzą do szkoły i nie mogą liczyć na swych rodziców.  Skazane same na siebie żyją na ulicach, gdzie umierają     z głodu i chorób wszelakich. O trudnym losie mieszkańców Afryki opowiedział nam ksiądz Bronisław Kowalik – proboszcz parafii w Pogwizdowie , który przez 17 lat przebywał na misjach w Republice Środkowej Afryki, a ściślej mówiąc w miejscu zwanym Bimbo.
Z pokorą wysłuchaliśmy opowieści. Nauczyliśmy się, że rzeczy materialne nie są aż tak istotne, a poczucie bezpieczeństwa i troska jaką obdarzają nas rodzice ,powinna być dla nas wartością najwyższą. Musimy też być wdzięczni za każdy dobry gest, bo na świecie są dzieci, które nawet na to liczyć nie mogą.

Tego dnia odwiedził nas jeszcze jeden gość, który  w związku z realizacją Szkolnych Dni Bezpieczeństwa Cyfrowego  przedstawił nam podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Pan Damian Polek  przestrzegł przed udostępnianiu komukolwiek naszego loginu i hasła do konta, podawaniem obcym swojego adresu zamieszkania oraz publikowaniem treści, które mogą nam zaszkodzić. To niezwykle istotna wiedza, bowiem z Internetu należy korzystać, ale trzeba to robić z głową, by nie paść ofiarą sprytnych i przebiegłych cyber łobuzów.

Pomimo, iż lekcje się nie odbyły, to jednak z tego dnia wynieśliśmy mnóstwo ważnych treści, których przemyślenie pomoże nam docenić to, co mamy i kim jesteśmy.